Norsko Hardangervidda podruhé - kompletní průvodce

Nejlepší snowkite spot v Evropě a jeden z nejlepších na světě je norská náhorní plošina (mimo jiné největší náhorní plošina v Evropě), národní park Hardangervidda.  Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je všechno, co se proti tomu dá dělat. Jezdí sem i kiter Ivo Lukačovič - zakladatel seznam.cz a tvůrce skvělého meteo serveru windyty.com, a ten může jet, nebo letět vlastním letadlem naprosto kamkoliv na světě :-)

Termín - 19.2. - 29.2. 2016, to znamená  ještě o týden dříve než loni (prašan je asi jistější).

Cena na osobu - Ubytování 8000,- Jídlo  4000,- Nafta (ve 3 lidech) 3500,- + Trajekt (ve 3 lidech) 3000,- Pojištění 600,- + záleží jak se odvážete.

Těsně před odjezdem - Rychle mrknout na své stránky http://nejlepsipocasi.cz , předpověď byla velmi příznivá a mohu říci, že vyšla na 200%, snad jen větru bylo poněkud více než udávala. Záběr z kamery v Haugastølu (vstupní brána do Hardangerviddy) také naznačoval, že sněhu je na rozdíl od nášich podmínek fakt brutálně dost.

Doprava - Letos jsme pro změnu místo letadla zvolili auto a cestu České Budějovice - Praha - Berlín - Hamburg - Dánsko - trajekt Hirtshals - Larvik Norsko  - Ustaoset. Celkem 1500 km a 4-5h na luxusním trajektu (8 pater, koberce, kůže, nerez, poslední bary, restaurace atd.) anglické společnosti Color Line. Doprava celkem cca 24h. Trajekt je lepší si on-line zabukovat a zaplatiti dopředu, zpáteční cestu až na místě. Pozor - soboty a neděle jsou o dost dražší!
Letadlo bylo sice rychlejší a pohodlnější, ale takto jsme si sebou mohli vzit vlastní snowboardy, více kitů a taky pivo :-). Hlavním důvodem byla možnost přizpůsobit délku pobytu podmínkám na místě. Příští rok zvažujeme obyťák, ale má to své pro i proti. Jídlo necháme v každém případě na profíkovi :-)

Ubytování - Letos jsme byli všichni ubytováni ve velkém apartmánovém hotelu v Ustaosetu cca 12km od Haugastølu, což je vstupní brána k jezerům a kopcům Hardangerviddy.

Stravování - Organizátor snowkite tripu Radek Blažek - Bimrs, (podrobné info najdete na: http://www.kiteseason.cz) opět zajistil skvělého profesionálního kuchaře a kitera v jedné osobě, takže parádní. (snídaně, svačina na spot, večeře, 1 x gulášek na spotu v záhrabu viz. foto). Jinak je Norsko je pro našince nejdražší zemí v Evropě, navíc s určitou, značně nepochopitelnou prohibicí :-( Sebou si můžete vzít např. 4,5l vína + 2l piva, více na http://www.toll.no/en/goods/alcohol-and-tobacco/quotas/  a pozor, pokuty za překročení limitů jsou astronomické (loni kluci platily 20 000,- a byly rádi že si je tam nenechali :-(.

Spoty - Další informace najdete viz Zima 2014-15/2 a neni k tomu třeba nic dodávat. Snad jen to, že kdo tam nebyl, vůbec netuší, jak vypadá opravdový snowkitingový ráj plný prašanu, stabilního větru a letos i každodenního slunce s teplotou okolo -8°C.  Jezdily jsme především v kopcích u  jezera Orteren a dále pak směrem na Dyranut.
Bohužel vlastí Dyranut nám tentokrát souzen nebyl, celý týden zataženo a mlhavo na rozdíl od míst, kde jsme kitovali, kde polojasno, slunečno, což je pro neznalé dost nepochopitelné, ale logicky celkem snadno vysvětlitelné (moře - rovina - prvni kopec Dyranut ....). Kity velikosti cca 6-11-19m a 100%  úspěšnost a kitování až do naprostého vyčerpání !!

Jen pro zajímavost, normálně se najede okolo 100km/den, ti co chtějí honit kilometry ujedou až 200 km/den a když je slunce a prašan tak to fakt nemá chybu. Malá ukázka (pokud to spolubydlící Lukáš nesmazal) http://www.wandermap.net/cs/route/3411956-kite-norsko-2122016/  Lukáš byl na "Hardě" již 7x, měl satelitní navigaci  a vyznal se. Podmínkou takovýchto "expedic" jsou navíc lyže ski alpy, nebo snowboard split a tulení pásy, jinak když  vypadne vítr a je večer, jste ztraceni. Norové pro Vás sice sněžným skutrem a zdarma !! kamkoliv dojedou, pokud jste schopni udat svoji pozici lat/long, ale vrtulník při zranění si musíte zaplatit a to je pak palba.
Vzhledem k tomu, že podmínky na "Hardě" mohou být velice tvrdé, a pluhy jezdí neustále, stává se často, že se musí jezdit v kolonách na jejichž koncích je vždy pluh. Prašan a vítr totiž cestu snadno  zasype a proto je třeba sledovat zda je "Harda" otevřená viz závora na kameře a nebo nejlépe přímo na stránkách https://www.haugastol.no/  , či mobilní aplikaci, kde jsou i informace z jednotlivých meteostanic. Pokud nebudete respektovat jízdu v kolonách, když je nařízená, tak vás do národního parku již nepustí. A pozor, když ráno nestihnete kolonu, můžete si klidně počkat i 2 hodiny, takže nejpozději na 10h u závory! A pozor, ať vás ani nenapadne s obyťákem zůstat někde u spotu, to by vás mohlo stát i život.

Foto z trajektu a ze záhrabu, kde se vařil gulášek :-)

Tak tohle je Dyranut, který nám letos nebyl souzen. (bylo tam po celý týden počasí "na draka" viz foto v galerii)

Osobní rady pro kitery - Jaké kity sebou?? Rozhodně 6-11-19 m2. Jaké typy? Teď bude spousta lidí nesouhlasit, ale zodpovědně mohu říci, v žadném případě neberte nafukovačky (smozřejmě i tam na nich lidi jezdili) a volte raději u malých kitů otevřenou komoru a u velkých, uzavřenou komoru. Moje stanovisko je definitivní a neměnné :-). Mile mě překvapila nová CHIMERA 8,5 (otevřená komora) z dílny českého výrobce Pegas viz http://www.pegas2000.com, je levná, bezpečná, pohodová a vlastnostmi snese porovnání např. s OZON. Nakonec jsem si ji i koupil. U velkých kitů bych preferoval např. FLYSURFER SONIC 18m2 (uzavřená komora a úplně jiná cenová relace).

Další aktivity - Nekitujete nevadí, bězky jsou zde jasná volba a stopy jsou připravené, dále pak i sjezdovky v nedalekém 12km vzdáleném Geilo (ideální pokud je "Harda" zavřená a to se může stát i v naprostém azuru)

Závěr - Teprve na Hardangervidde poznáte, co je to opravdový snowkiting se vším všudy a kdo zde jednou byl, tak se rozhodně vrátí. Tak znova za rok kamarádi ! P.S. miluju windsurfing, snowboarding, kiteboarding, buggykiting, ale snowkiting v Norsku mne letos fakt dostal, jízda v liduprázdných kopcích, za slunečna a na prašanu je zatím to tejlepší, prostě luxuuuuuuuus!

Videa -  Datum na kameře nebyl nastavený a proto ho neberte vážně, navíc s kamerou nejsem moc kamarád, tak prosím nekritizovat :-), jde jen o to, aby si člověk udělal představu jak to na "Hardě" vypadá.

    

    

    

Fotografie - vybrané fotografie

Mapa - Hardangervidda národní park

Mapa - Hardangervidda, oblast kde jsou nekonečné roviny a kopce s tuny prašanu